16 stycznia 2018

Dlaczego klienci stacji benzynowych tak kochają kawę?

image

Za co kochamy kawę? Jest aromatyczna, pobudza, można ją pić na wiele sposobów i przy różnych okazjach. Można się sprzeczać, czy lepsza jest czarna czy z mlekiem, słodzona czy gorzka, ale jedno jest pewne – ten czarny napar kochają praktycznie wszyscy, a zwłaszcza kierowcy!

Espresso, lungo, americano, cappuccino, latte… Tyle rodzajów kawy do wyboru, tyle powodów do jej picia, tyle miejsc do jej smakowania!

Dlaczego pijemy kawę?

Bo jest dobra. To najprostsza z odpowiedzi, chociaż niektórzy pewnie by się nie zgodzili, ale Ci są – na szczęście – w mniejszości. Od lat także naukowcy spierają się, czy kofeina szkodzi, czy też pomaga. Badania pokazują, że wygrywa ta druga opcja, a kawa jest dobra dla skóry, wątroby i dla mózgu. Oczywiście pod warunkiem, że spożywamy ją w odpowiedniej ilości. Wiadomo – umiar to podstawa.

Czarny napar zawiera przeciwutleniacze, które hamują procesy starzenia się komórek.  Pomaga zwalczać stres i chroni przed depresją.  Kawa zmniejsza  objawy choroby Parkinsona, obniża ryzyko zachorowania na marskość wątroby, a nawet zmniejsza ryzyko pojawienia się raka skóry u kobiet.  Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Harvard udowodnili, że picie przynajmniej jednej filiżanki kawy dziennie obniża ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. o 11 procent, dwóch filiżanek – o 17 procent, a trzech filiżanek – nawet o 37 procent!

Kawa pomaga też przyspieszyć metabolizm. Zaczyna działać już po 15 minutach od jej wypicia, a efekty trwają nawet do godziny. Dzięki temu osoba, która pije kilka filiżanek czarnej kawy dziennie, spala ok. 200-300 kalorii więcej niż osoba, która kofeiny unika. Natomiast zawarty w ziarnach kawy kwas chlorogenowy redukuje wchłanianie przez organizm tłuszczu, a także rozbija jego cząsteczki podczas trawienia.

Pobudza w trasie

Jazda samochodem wymaga dużego skupienia, zwłaszcza jeśli przemierzamy wiele kilometrów jednego dnia. Kawa sprawia, że zmęczony mózg pracuje lepiej. Dodatkowo, przyspiesza także czas reakcji, poprawia logiczne myślenie i zdolność koncentracji. Czyli daje wszystko to, czego zmęczonemu kierowcy potrzeba. Na dowód tego Brytyjczycy przeprowadzili eksperyment, który potwierdził, że niewyspani kierowcy po filiżance kawy popełniali na specjalnym symulatorze mniej błędów niż ci, którzy kawy nie wypili.

Powód do odpoczynku

Oprócz tego, że kawa spędza nam sen z powiek, zawsze jest to doskonały pomysł do zrobienia sobie przerwy w trasie. Dzięki temu można wyjść z samochodu, rozprostować kości i napić się czegoś ciepłego, co przy okazji pobudzi nas do dalszej aktywności. Poza tym kto z nas nie lubi chociaż przez chwilę celebrować tego przyjemnego uczucia, jakim jest picie aromatycznej kawy?

Esenso Cafe

W naszej ofercie sklepów kierowcy mogą skorzystać z kącików kawowych Esenso Cafe, marki stworzonej przez Unimot specjalnie na potrzeby polskiej sieci stacji Avia. Kąciki te wyposażone są w doskonałe szwajcarskie ekspresy Thermoplan i starannie wyselekcjonowaną mieszankę kawy. W jej składzie jest 80 procent ziaren łagodnej Arabiki i 20 procent mocnej Robusty. Ziarna wypalane są na bieżąco w warszawskiej palarni, by kawa zawsze była świeża i aromatyczna.

Mało tego! W okresie zimowym oferta Esenso Cafe jest powiększona o kawę z syropem piernikowym i cynamonem, której zapachu nie da się opisać słowami. Po prostu trzeba spróbować.

Kawa na stacjach Avia zawsze smakuje tak samo dobrze, przez co zdobywa coraz większe uznanie wśród kierowców. Jeśli jeszcze jej nie próbowaliście, to pora to zmienić. Zapraszamy w nasze progi nie tylko po paliwo!